2011 Stiga U.S. Open Playoff Results

A Group Preliminary Round (Best of 7)

(7) Mike Hubbard vs. (10) Eric Krol HUB 2 4 3 3 EKR 1 3 1 0 (8) Jeff Thill vs. (9) Kevin Rafferty JTH 1 2 4 2 3 2 KRF 4 3 3 4 2 3 (Games 3, 5 were OT)

A Group Quarterfinals

(1) Bjarne Axelsen vs. (9) Kevin Rafferty BJA 2 4 4 6 KRF 1 1 1 1 (Game 1 was OT) (2) Reggie Stefaniszyn) vs. (7) Mike Hubbard REG 5 3 7 6 HUB 2 0 2 3 (3) Ron Marsik vs. (6) Eric Davis RON 2 3 4 2 2 5 5 DAV 3 5 3 1 1 6 3 (Games 1, 3, 6 were OT) (4) Jim Rzonca vs. (5) Tim Walker RZO 5 3 8 3 TIM 3 2 1 2 (Game 2 was OT)

A Group Semifinals

(1) Bjarne Axelsen vs. (4) Jim Rzonca BJA 4 6 9 5 RZO 1 0 1 1 (2) Reggie Stefaniszyn vs. (3) Ron Marsik REG 2 4 2 3 3 2 4 RON 4 0 1 4 1 3 5 (Game 3 was OT)

A Group Finals

(1) Bjarne Axelsen vs. (3) Ron Marsik BJA 7 3 4 3 RON 2 1 2 2 (Game 4 was OT)

A Group Third Place

(2) Reggie Stefaniszyn vs. (4) Jim Rzonca REG 4 8 RZO 3 1 (Game 1 was OT)

B Group Quarterfinals (Best of 7)

(1) John Labianca vs. (8) Pierre Chastenais LAB 6 2 4 4 2 PIE 5 4 2 0 1 (Game 5 was OT) (4) Lukasz Sulka vs. (5) Eric Dibacco LUK 6 4 6 5 DIB 0 3 0 2 (Game 2 was OT) (3) John Medema vs. (6) Dean Moore MED 1 0 1 2 3 1 MOR 6 2 2 1 1 2 (Game 4 was OT) (2) Paul Shabi vs. (7) Darwin Sampson SHA 4 4 5 3 2 3 8 DAR 0 6 2 7 1 4 2

B Group Semifinals

(1) John Labianca vs. (4) Lukasz Sulka LAB 4 3 5 3 5 2 5 LUK 5 6 0 1 4 3 2 (2) Paul Shabi vs. (6) Dean Moore SHA 4 1 2 4 3 MOR 2 0 3 3 1 (Game 3 was OT)

B Group Finals

(1) John Labianca vs. (2) Paul Shabi LAB 3 6 1 1 SHA 4 7 8 3

B Group Third Place

(4) Lukasz Sulka vs. (6) Dean Moore LUK 1 1 MOR 2 2

C Group Quarterfinals (Best of 5)

(1) Burt Brassard vs. (8) Darrell Beyer BUR 3 4 6 BEY 1 1 2 (4) Sean Rafferty vs. (5) Dave Wright SRF 2 3 5 DAV 0 0 1 (2) Kevin Williams vs. (7) Dustin Boyle WIL 9 2 2 6 BOY 0 3 3 7 (Games 2, 4 were OT) (3) Claire Rzonca vs. (6) Mark Wuellner CLA 0 2 2 6 1 MAR 5 1 3 5 0

C Group Semifinals

(1) Burt Brassard vs. (4) Sean Rafferty BUR 1 5 2 4 SRF 5 1 1 3 (Games 3,4 were OT) (7) Dustin Boyle vs. (3) Claire Rzonca BOY 1 2 0 CLA 5 3 6

C Group Finals

(1) Burt Brassard vs. (3) Claire Rzonca BUR 2 2 3 4 CLA 1 3 5 5 (Game 2 was OT)

C Group Third Place

(4) Sean Rafferty vs. (7) Dustin Boyle SRF 6 6 BOY 2 3

D Group Preliminary Round (Best of 3)

(8) Bob Hetlinger vs. (9) Grant Schweihs BOB 3 4 GRT 2 0 (Game 1 was OT)

D Group Quarterfinals

(1) Mike Hibbard vs. (8) Bob Hetlinger HIB 2 5 BOB 0 3 (4) Jerry Miller Sr. vs. (5) Rich Miller JER 3 5 RMI 2 2 (3) Brian Rafferty vs. (6) Rick White BRF 5 2 WHI 1 1 (2) Joe Salazar vs. (7) Tate Miller SAL 4 3 TAT 0 0

D Group Semifinals

(1) Mike Hibbard vs. (4) Jerry Miller Sr. HIB 4 2 6 JER 3 3 2 (2) Joe Salazar vs. (3) Brian Rafferty SAL 4 3 4 BRF 3 4 3 (Game 1 was OT)

D Group Finals

(1) Mike Hibbard vs. (2) Joe Salazar HIB 4 2 2 SAL 1 3 4

D Group Third Place

(4) Jerry Miller Sr. vs. (3) Brian Rafferty JER 0 4 BRF 3 6